Ján Kuciak byl bez nadsázky jeden z nejlepších investigativců, říká jeho český kolega Jan Indra

Jana Indru přivedla k investigativní novinařině ho přivedla stáž, kterou v Centru pro investigativní žurnalistiku absolvoval pod vedením jeho zakladatelky Pavly Holcové. Dnes v Centru působí téměř čtyři roky a jeho práce mu stále dává smysl.

Za dobu od jeho nástupu do Centra byl totiž svědkem několika tragických událostí. Dvě pak rezonovaly obzvláště. Loni ještě zprostředkovaně sledoval, jak na Maltě zabila novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou nastražená bomba v automobilu. Únorová vražda Jána Kuciaka ze serveru Aktuality.sk a jeho partnerky Martiny Kušnírové se Indry dotkla ještě mnohem více. Kuciak byl totiž nejbližším spolupracovníkem Centra pro investigativní žurnalistiku na Slovensku.

Kuciak novinářským vzorem

„V médiích se objevovalo, že Jánko byl talent. Byla to pravda bez jakékoliv nadsázky,“ říká o svém slovenském kolegovi Indra dnes. O jeho vraždě se dozvěděl telefonicky od své mámy a dlouho zprávě nechtěl vůbec věřit. „Pokládám si otázku, kdybych svou práci dělal trochu líp jako Janko, nedopadlo by to se mnou stejně?“ táže se řečnicky

V otázce svého pokračování v investigaci má jasno. „Souhlasím s tím, co v médiích říkala Pavla Holcová, tedy, že kdybychom přestali, vyhráli by ti, co páchají zlo,“ vysvětluje. Podle Indry je role investigativních novinářů naprosto nezastupitelná a zásadní pro jakoukoliv demokratickou společnost.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s