Sportovec není stroj, říká Jakub Koreis. Kluk, kterého kdysi do NHL přivedl Gretzky

Jakub Koreis má za sebou přes 800 zápasů v profesionálním hokeji. Kdysi si ho jako devatenáctku draftu vybral tehdejší Phoenix Coyotes a první, kdo mu potřásl rukou, byl Wayne Gretzky. Dnes už hokej nehraje. Věnuje se developementu a možná znáte i projekt Bez frází, jehož je spoluzakladatelem. Nesešli jsme se tedy na zimním stadionu, ale na pražské Letné. Nedaleko odtud jste mohli Jakuba vídat hrát hokej v dresu pražské Sparty, dnes je pravděpodobnější, že se tu kolem vás prožene na longboardu.

Na profesionální sportovce se společnost dívá jako na stroje zrozené k úspěchu. Většina fanoušků si nepřipouští obrovský tlak, který na své oblíbence vyvíjí a jak tenká hranice mezi úspěchem a neúspěchem. Bylo to vidět i v letošním finále Ligy mistrů. Stačilo pouhých 90 minut a kariéra brankáře Kariuse se kvůli dvěma školáckým chybám prakticky rozpadla jak domeček z karet.

Sportovci nejsou stroje ani generátory hlášek

Požadavku na to „být bezchybný“ však čelí sportovci na všech úrovních. I proto, aby odkrýval jejich příběhy, založil společně s Radimem Vrbatou a Františkem Suchanem projekt Bez Frází, který odkrývá dění za oponou stadionů, hal a sportovišť. Jedno z kréd Bez Frází zní: „Sportovci jsou daleko víc než stroje na výkon a „tak určitě“ odpovědi na banální otázky. Jsou to inteligentní a úspěšní jedinci, kteří mají moc inspirovat“.

A inteligentní a inspirativní je i Jakub. Každou odpověď si několikrát rozmyslí, mluví rozvážně, na svých sítích cituje Tomáše Halíka a jeho oblíbenou knihou je Opuštěná společnost od Erika Taberyho.

Hokej Jakubovi nechyběl až do letošního play-off, kdy sledoval několik zápasů Komety Brno, v jejímž dresu strávil většinu kariéry v hokejové extralize. „To jsem měl trochu svrbění, poprvé po roce,“ přiznává.

Ptáme se, jestli by se dnes vydal znovu na dráhu profesionálního hokejisty …

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s