Příběh Kláry. Se zlomenou rukou k lékaři půjdete, s nemocnou duší ne? Z hlavy utéct nejde

Klára Lampová od dětství  bojuje s panickou poruchou a sociální fobií. V upřímném rozhovoru vám studentka Karlovy Univerzity přiblíží výzvy i zákoutí života s těmito psychickými nemocemi.

V péči o duševní zdraví má Klára jasno. Děje se to a děje se to hodně lidem. Se zlomenou rukou k lékaři půjdete s nemocnou duší ne?“ Sama navštěvovala stacionář Karlovy nemocnice, který jí v první fázi nemoci hodně pomohl. Naučila se na něm s takovými stavy zacházet a navíc díky němu dostala možnost vyvíjet se a dokonce učit ve škole.

Poprvé jí tyto duševní obtíže zastihly v létě na chatě, kdy by to snad nikdo nečekal. „Žádný stres, žádná škola a najednou jsem dostala panický záchvat. Ale já jsem nevěděla, že to je panický záchvat, myslela jsem si, že jsem něco špatného snědla. Měla jsem pocit jako bych měla každou chvílí dostat infarkt. Pro mě bylo nejtěžší si uvědomit, že je to duševní problém,“ vypráví Klára.

O to víc apeluje na to, že bychom neměli před podobnými záchvaty zavírat oči. Ať už se dějí nám samotným nebo našim přátelům, kamarádům, spolužákům a ostatně i sdětem. Právě rodina totiž Kláru v klíčových chvílích podržela a pozitivně a vřele reagovali i její spolužáci.

Zkušeností s panickou poruchou a sociální fobií Klára nelituje. „Dalo mi to takové to uvědomění, že když je člověk v pohodě, je to dar. Kdyby se mi tohle nestalo, tak si asi neumím vážit toho, že mi každý den jen hezky.“ 

Dnes vedle studia na vysoké škole aktivně pomáhá neziskovce Nevypusť duši. Jezdí po středních školách a vypráví studentům svůj příběh, který zachytila i Perspektiva.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s