Radkin Honzák: Smrt není katastrofa, je to jen poslední strofa. Pak napíšete druhý díl

Když se zblízka podívate na pavilon Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, možná vám připomene úplně jinou budovu. “Vypráví se, že ho měl architekt Václav Roštlapil navrhnout cíleně tak, aby připomínal jeho jinou stavbu, Strakovu akademii. Byl to prý jeho záměr, chtěl poukázat na to, že není zas tak velký rozdíl mezi lidmi v sídle vlády a lidmi, kteří jsou v Bohnicích,” říká psychiatr Radkin Honzák. Ve zdejším areálu pomáhal léčit tisíce pacinentů. Z čeho pochází některé duševní problémy Čechů?

Radkin Honzák je ryzí humanista. To pramení nejenom z podstaty jeho profese, ale také z textů, které publikuje pravidelně na svém blogu. Stačí si přečíst některé z nich a dojde vám, že má rád lidi. Češi mu ale ne vždy dělají radost. Vadí mu zejména dvě negativní vlastnosti – malost a závist. “Při formování osobnosti nás ovlivňují dvě věci. Jednak je to temperament, který nám nadělila matka příroda, a pak je to charakter, který se utváří díky výchově a zkušenostem. Obojí ještě ovlivňuje také míra inteligence. Český charakter je utvářen tím, že žijeme mezi tlakem z východu a tlakem ze západu. Historicky jsme se museli spíše řídit podle těchto tlaků. Předstíráme si ovšem, že by se svět měl řídit podle nás,” vysvětluje Honzák kořeny “české malosti”.

A závist? Ta podle Honzáka vychází z podobné podstaty. “Nikdy nebudeme myslet jako Rus nebo Američan. Vzhlížení k mocnějším závist ještě potencuje,” dodává. “Platí, že lidi zvládnou snášet určitou míru chudoby, ale špatně snáší to, když je někdo bohatší.  V Česku nikdo nemusí umřít hladem, když není úplně blbej nebo naprosto nezodpovědnej,” uzavírá debatu o jednom z biblických hříchů a jeho kořenech u nás.

Věří Radkin Honzák v Boha či reinkarnaci? Proč se LSD nestalo běžně používaným lékem na schizofrenii?

Více v dalším perspektivním rozhovoru.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s