Nezapomeneme. Před 68 lety Komunisté popravili Miladu Horákovou. Prezident Zeman na výročí jmenoval Babiše premiérem

27. června 1950 připravila KSČ o život Miladu Horákovou. Ve stejný den prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem bývalého agenta StB, který vládu opírá o Komunisty. Neuplynulo ani třicet let od sametové revoluce a lidé, kteří byli tehdy součástí totalitního režimu, si vytváří patent na pravdu a plíživě se vrací k moci.

Z posledního dopisu Milady Horákové, 27. 6. 1950 krátce před popravou: „Neplačte – neteskněte moc – je mi to takhle lepší než pozvolna umírat. Dlouhou nesvobodu už by mé srdce nevydrželo. Takto se rozletím zase do polí a luk, strání a k rybníkům, na hory i v nížiny. Budu zase nespoutaná, a ten klid a mír. Dejte mi ho – bylo toho tolik, co bylo nutno překonávat – chci už jít. Nebraňte mi svým nářkem. Musíte teď žít také za mne. Líbám Vás, líbám. S Bohem – vrátím se ve Vašem synovi nebo dceři. Už se zase vidím nově na světě. Bůh Vás posilni a teď abyste dobře to dítě postavili do světa. Janičko, miláčku, dceruško. Věro, sestřičko má, Pepíčku, táto můj, babinko, holčičky Věro, Aničko, Božko a Ty můj zatoulaný, drahý, jediný, krásný muži. Cítím; stojíte tu se mnou. Teď ještě pevný ruky stisk. – Ptáci už se probouzejí – začíná svítat. Jdu s hlavou vztyčenou – musí se umět i prohrát. To není hanba. I nepřítel nepozbyde úcty, je-li pravdivý a čestný. V boji se padá, a co je jiného život než boj. Buďte zdrávi! Jsem jen a jen Vaše.“

Je těžko uvěřitelné, že tento dopis Komunisté zabavili a odmítli vydat pozůstalým Milady Horákové. Její rodina si slova na rozloučenou mohla přečíst až v roce 1990. Neuvěřitelná krutost i děsivá realita zinscenovaných procesů jsou odkazem čtyřicetileté komunistické diktatury. Dalším odkazem, byť si to sami nepřiznávají, jsou dnešní reprezentanti KSČM. Předsedkyní klubu zastupitelů pražské KSČM je Marta Semelová,  která vstoupila do KSČ v roce 1978 a je pevně přesvědčená, že Milada Horáková se přiznala k vymyšleným činům dobrovolně.

27. června 1950 byla popravena Milada Horáková. Ve stejný den prezident Miloš Zeman jmenuje premiérem muže, který je stále evidován jako agent ve svazcích StB. Navíc vládu opírá o podporu KSČM, tedy strany, která se nikdy přímo nedistancovala od zločinů KSČ.

Už na začátku jsme deklarovali, že Perspektiva nebude další hlásnou troubou, která by analyzovala a komentovala politické handrkování. Ale zároveň v kontextu aktuálních událostí nezastíráme, že nás současný vývoj znepokojuje. Přáli bychom si, aby se na vykonstruované procesy s Miladou Horákovou, Janem Buchalem, Oldřichem Peclem a Závišem Kalandrou nezapomnělo. Chtěli bychom, aby jejich odkaz navždy připomínal hrůznost totalitního režimu a nebyl nedůstojně znevažován. Proto vznikla rubrika Retrospektiva, která si klade za cíl připomínat osudy lidí, kteří se nevzdali a našli v sobě sílu režimu odlat. Příběhy perzekuovaných bychom si měli připomínat i jindy než na Den památky obětí komunistického režimu.

Miloš Zeman jako významná polistopadová osobnost, která stála za vzestupem sociální demokracie. Stejné strany, které Komunisté 27. 6. 1948 protiprávně ukončili činnost nuceným sloučením s KSČ. I v tomto světle nás mrzí, že náš prezident si svůj vlastní odkaz znetvořil do podoby politické figury, která památku obětí komunismu takto znevážil.

Mluvíme směrem k vám, našim krajanům. Těm, kteří v minulosti odsuzovali komunistickou totalitu, účastnili se manifestací na Letné a demonstrací ve všech městech Československa. Mluvíme k vám, kteří jste na tyhle listopadové hodnoty rezignovali. Není čas ve světle výročí popravy Milady Horákové a jmenování vlády stojící na pilířích komunismu a xenofobie, podívat zpátky a najít znovu sílu pevně si stát za svými hodnotami?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s