Vrátili jsme Majáles na kampus. Studenti pořádají pro studenty tradiční oslavu lásky a krásy

Tisícové davy, desítky reklam, Andrej Babiš v zákulisí a kapela Kryštof na hlavní stage. Ne, to s tradičními hodnoty studentského majálesu moc společného nemá.

I proto se před lety rozhodli studenti Univerzity Karlovy reinkarnovat myšlenku majálesů z 60. let a na bázi lásky, krásy a tvořivosti mladých, perspektivních spolků i samotných studentů uspořádat svátek všech mladých lidí.

„Chceme ukázat, že nejsme ti povaleči z kaváren, ale že dokážeme uspořádat festival a nadchnout se pro společnou myšlenku,“ říká pořadatel Petr Holubetz.

V historii majálesů stojí za zmínku volba krále v roce 1965. Tehdy do Prahy zavítal beatnický básník Allen Ginsberg a v hotelovém pokoji ho přepadli studenti ČVUT. Vše dopadlo zvolením Ginsberga králem majálesu a večírkem v Hlávkově koleji, kde byl na amerického spisovatele pověšený agent StB. Vše nakonec dopadlo vyhoštěním autora Kvílení do Velké Británie. Vzpomínka na oslavy studentství ve víru květinových 60. let ale zůstala nejen v duších mladých studentů, ale i v Allenu Ginsbergovi. Ten napsal na základě návštěvy Prahy báseň „Král Majáles“.

Navázání na tradici je i pro současný organizátorský tým jednou z hlavních priorit. „I v minulosti to bylo o přátelství. Stejně jako teď. Nás to semklo a proto můžeme vytvořit ten festival trošku jiným způsobem. Není to na komerční, profesionální bázi, ale je to hodně o tom kamarádství a vzletných slovech jako je láska a krása. A tak to bylo i tehdy,“ dodává Holubetz.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s