Uprchla ze Sarajeva. Příběh imigrantky, které domov vzala válka v Jugoslávii

Sanja Popovič přišla do Česka v roce 1992 z války zmítaného Sarajeva. Tehdy jí bylo 12 let a moment, kdy musela nuceně opustit svoji zemi, byl pro ní životním mezníkem.

„Říkám tomu no man´s land. V ČR jsem totiž za imigranta a naopak v mé vlasti v Bosně za toho, který uprchl.“  O příběhu sympatické rodačky z Bosny i o fenoménu současné migrace v rozhovoru s Vladanem Vaňkem.

Sanja Popovič je v České republice 26 let. Za tu dobu si vytvořila síť přátel a vybudovala pracovní kariéru. Bydlí v Praze a je tu spokojená, přestože se zde jako doma necítí. „Přišla jsem z Bosny do Čech v roce 1992 v rámci skupiny matek s dětmi, které byli pozváni do ČR jako hosté. Bylo to těžké, rodinu jsme nechali za sebou,“ vzpomíná na divoká 90. léta, během kterých pustošila balkánský poloostrov jugoslávská válka.

Sanja se do své rodné vlasti několikrát vracela a vrací. V poslední době především proto, aby pomohla mírnit uprchlickou krizi„Před 26 lety jsem byla já ta, které dobrovolníci podávali vodu. Teď to je naopak a snažím se uprchlíkům pomáhat.“ 

Xenofobní nálady, které se přelévají po celém evropském kontinentu včetně ČR, Sanju trápí. Přesto je přesvědčená, že Češi mají náruč otevřenou a dokáží přijmout uprchlíky.

„V Čechách jsou lidi, kteří chtějí pomáhat a rádi pomáhají. Jsou připraveni přivítat cizince a integrovat je,“ dodává.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s