„Už jsem se loučila se životem.“ Lenka Klicperová zachycuje konflikt v Sýrii. I z frontové linie

Lenka Klicperová je novinářka, která zasvětila svoji kariéru válečnému zpravodajství. Konkrétně se ještě s kolegyní Markétou Kutilovou vydává opakovaně na Blízký východ do Sýrie. Českému publiku obě dámy zprostředkovávají syrový a realistický pohled na důsledky táhlého syrského konfliktu. Přestože Klicperové už několikrát hrozilo bezprostřední ohrožení života, svého údělu a novinářského poslání se vzdát nehodlá. 

„Kurdové mi s takovou samozřejmostí nabídli M16, když já jsem odmítla, tak oni pokrčili rameny a řekli pojď. Bez zbraně,“ poslední návštěva válečné novinářky Lenky Klicperové v Sýrii byla podle jejích slov, alespoň z hlediska účasti na bitevním poli, nejdrsnější.

Zažila konstantní palbu a už se loučila se životem. Reportovat i z tak nebezpečných míst bere jako nezbytnou složku do mozaiky referování o situacích ve válečných konfliktech. „Pokud chce člověk dokumentovat válku, tomuhle se nevyhne. Tam je to gró konfliktu,“ tvrdí Klicperová.

Konflikt, který se odehrává na území Sýrie a Iráku a který už dávno přerostl přes vzestup a pád Islámského státu, je v současnosti nejsložitějším na světě. I proto, že v něm figuruje hned několik velmocí a jiných stran. „Všechny strany prodávají v médiích, to co chtějí.“

syria-rubble.jpg

zdroj: Reuters

Zdánlivě neřešitelný konflikt by podle šéfredaktorky časopisu „Lidé a Země“ měl: „Pokud by do toho konfliktu nevstoupili zahraniční aktéři, tak by ta válka dávno neexistovala. Protože by tu válku neměl kdo sponzorovat,“ myslí si.

Lenka je vedle žurnalistiky také skvělou fotografkou a své cesty na Blízký východ dokumentuje. Takhle třeba vyfotila manželky/vdovy po předácích teroristické organizace ISIS.

This slideshow requires JavaScript.

zdroj: FOTO: Lenka Klicperová

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s