Hranice/Borders: dokument zachycuje osudy uprchlíků v srbském pohraničí

Nechceme přejímat zprávy z tiskových agentur, proto jsme se vypravili do uprchlických táborů sami. Populisté často deformují realitu. My vám přinášíme jinou perspektivu. Dokumentární snímek „Hranice“ přináší 35 minut, které dávají migrační krizi lidský rozměr.


Documentary about refugees and humanity in Serbia. English friendly.

Uprchlíci a uprchlické tábory z jiné perspektivy. Reálné, syrové svědectví z imigračních center v Srbsku. Perspektiva přináší dokumentární snímek „Hranice“ ze srbsko-chorvatského pohraničí ve městě Šid. Nejde o sondu, která by objektivně analyzovala migrační krizi nebo tamější situaci, ale spíše o zprostředkování atmosféry a lidských osudů a příběhů. Od íránských křesťanů pronásledovaných státem, přes Somálku, která touží být kardioložkou až po mladého Afghánce, jemuž bomba zabila dva bratrance a který má jediný cíl – žít v míru a vzdělávat se.

Zatímco média ukazují kriminální činy, které bezpochyby sebou migrační krize také nese, my ukazujeme i tu druhou tvář. Fenomén rodiny, snahu zprostředkovat svým dětem lepší život, nebo i touhy mladých chlapců žít v míru.

Do srbského Šidu se vypravil David Randuška v červenci a v táboře strávil pouhý den. O to silnější ale dokument je. „Když jste někde delší dobu, tak si uděláte nějaký racionální rámec, vyznáte se v situaci, nějak jí reflektujete. Tohle bezprostřední, intenzivní setkání s desítkami lidských osudů bylo ohromně náročné pobrat. Různé emoce a jejich síla. Po shlédnutí dokumentu se vlastně budete sami sebe ptát, co si o té situaci a lidech myslet. Je to 35 minut, které ukazují lidský život v syrové podobě. Na světě je několik miliard lidí a to znamená několik miliard perspektiv a osudů. Nelze generalizovat a stereotypizovat,“ dodává David.

„Došel jsem k názoru, že migrační krizi nevyřešíme. Je to nesmírně složitá a politická věc. To co ale změnit dokážeme, je náš pohled na ten fenomén a nahlížení na tu masu lidí. V české společnosti převládá názor, že to jsou nekulturní podlidi, kteří přichází ve zlém. Já jsem ale chtěl ukázat, že nemůžeme odsuzovat všechny jen na základě toho, odkud pochází. Proto jsem se vypravil na vlastní náklady do Srbska, proto jsem točil příběhy rodin, sny a touhy mladých lidí i strach o děti těch starších. Chci jen ukázat, že v té ohromné mase jsou lidi jako my, kteří prožívají stejné příběhy a mají podobné hodnoty. A hlavně přicházejí v dobrém – přeci právě před tím zlým utíkají, ne? V Afghánistánu denně dochází k bombovým útokům, jeden z nich připravil dvacetiletého chlapce, se kterým jsem mluvil, o dva bratrance. Rodiče mu pak řekli běž – v Evropě je mír. A tak je tady. Často převládá názor, že by se mladí muži měli vrátit do svých zemí a bojovat za ně. Proč? Pokud jste Syřan, tak bojovat za svoji zem znamená bojovat za Asada, který je podporovaný Rusy a zabijí vlastní spoluobčany chemickými zbraněmi… nebo se přidat ke Kurdům, které podporuje USA – vy jste ale Syřan a chcete žít v Sýrii, ne Kurdistánu, že? A třetí strana jsou džihádisté z ISIS. V Afghánistánu máte podobnou situaci. Je tam chaos. Ti lidé nechtějí bojovat, chtějí žít v míru. Proč si tedy myslíme, že přicházejí do Evropy válčit, když z války utíkají?“ David Randuška

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s