Na cestě se zpěvákem kapely Zrní. Honza Unger o vztahu k hudbě i dvěma klíčovým ženám v jeho životě

Na cestě o cestě Jana Ungera. Rozhovor s frontmanem hudební skupiny Zrní probíhal bez nadsázky „na cestě“. Rodilý Kladeňák vzal Davida z Perspektivy na výšlap na Vinařickou horku. Den se chýlil ke konci a nás čekal ještě koncert na tajném místě, který kapela živě přenášela na sociální síť. Abychom vše stihli, rozhodli jsme se vytáhnout foťák a snímat autentický rozhovor cestou k vrcholu. Proto je místy obraz rozklepaný, na obsah to ale vliv nemá žádný, ba naopak. „Bod zlomu přišel symbolicky v kristových letech,“ říká Honza o vzniku nového manželství a zároveň zániku toho předchozího. Tehdy šla hudba stranou a pro něj to byl nejtěžší životní zážitek a největší krize. „Každá krize vám ale něco dá,“ dodává.

Kapela Zrní si hledala dlouho cestu na vrchol. Aktivně spolu začali hrát Kladeňáci už v roce 2001. „Nejdéle se znám s houslistou, se kterým jsem seděl v lavici. Oba jsme byli trošku jiní a stranili se kolektivu. To nás sblížilo,“ uvádí Jan Unger, který vedle textů přichází i s náměty na hudební složky písní. První oficiální album vydali v roce 2009, do širšího povědomí se dostali až v roce 2012 albem „Soundtrack ke konci světa“. Po jedenácti společných letech tak vylétli na českou alternativní hudební scénu jako kometa. Zrní získali ocenění „Objev roku“ z hudebních cen Anděl. V něm byla nominovaná dohromady ve čtyřech kategoriích. Vedle toho byla rovněž v nominaci na ceny Apollo a Vinyla.

„Hudba mi dává možnost vyjádření.“ To pro Honzu Ungera je zásadní vztah. Vedle toho si prožil i velkou osobní krizi. Symbolicky ve 33 letech se na festivalu Banát v Rumunsku zamiloval do své nynější ženy. Tento krok ale výustil logicky k rozpadu předchozího manželství. „Svoji bývalou ženu mám stále rád, jsme přátelé.“ Dnes se už na situaci dívá s odstupem, tehdy s ním ale výrazně otřásla, změnila pohled na svět a v zásadě pomohla a posílila.

Podívejte se na rozhovor natáčený na cestě o cestě Jana Ungera.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s