„Velkopanství“ Martina Mejstříka. Místo, kam nesmí blbost a komunisté

Bývalý senátor a studentský vůdce se možná i trochu proti své vůli stáhl z veřejného života. Před deseti lety mu skončil mandát a metropoli vyměnil za klidnou ves na Vysočině. „Praha by mě časem zabila. Můj sen byl hospodařit, ne dělat politiku,“ vysvětluje Martin Mejstřík své tehdejší rozhodnutí. Vyrazili jsme se ho zeptat, jak vnímá dnešní společnost a jak se mu v ní žije.

Martin Mejstřík trávil na své chalupě spoustu času už jako senátor. Do hlavního města pravidelně dojížděl starým Oltcitem, což mu místní vyčítali. „Prý, abych nedělal ostudu,“ dodává s úsměvem. Dnes už se výrazně v politice neangažuje a starý automobil byste na jeho dvorku také hledali marně. Zato po něm pobíhá berňák nebo slepice.

Když mluví o svém konci v Senátu a neúspěšné kandidatuře v roce 2008, je z jeho slov i po deseti letech cítit pachuť a zklamání.  Na Praze 1 proti němu Zelení nasadili jeho tehdejšího kamaráda Michaela Kocába. „To byla poslední facka. Podrazili mě moji přátelé, Michael Kocáb a Martin Bursík,“ říká.

Po odchodu z vysoké politiky nemohl dokončit jeden ze svých hlavních cílů, čímž bylo prosazení zákona o zrušení KSČM. „Byli jsme na to dva s Jaromírem Štětinou. Je to velká škoda. Naším úkolem bylo ukázat západnímu světu, že komunismus je naprosto srovnatelnej s nacismem. To si někteří vůbec neuvědomují,“ upřesňuje Mejstřík.

Proč nemůže Praha rozumět venkovu? Vrátí se někdy do politiky? Proč ho někteří blízcí chtěli dostat z parlamentu? Jaká zvířata chová? Jak Martina Mejstříka vnímají v místní hospodě? Proč dává koním svobodu?

Perspektiva přinese v rubrice Retrospektiva také rozhovory i s dalšími bývalými studentskými vůdci z roku 1989, Igorem Chaunem a Šimonem Pánkem.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s