Zlatý podraz je film o pevnosti přátelství i chvílích, kdy má svoboda namále, říká jeho scénárista Jakub Bažant.

Když si najdete na webu České televize profil Jakuba Bažanta, můžete si všimnout, že jeho profesním cílem je „neustálé zlepšování prezentace basketbalu v ČT“. Ovšem to se dlouholetému redaktorovi a komentátorovi sportovní redakce daří i za hranicemi Kavčích Hor. Zaměřuje se na basketbal a neskrývá, že hra pod bezednými koši je jeho láskou. Je zakladatelem charitativního projektu Každý koš pomáhá. V těchto dnech navíc míří na plátna kin historický film Zlatý podraz, jehož scénář napsal Jakub Bažant se svým kamarádem Jiřím Závozdou. Nosným tématem snímku je logicky košíková.

S životním přítelem Jirkou Závozdou napsal Jakub Bažant před časem knihu „Nebáli se své odvahy“, která mapuje epochy československého basketbalu. Lásku k míčovému sportu tak spojili se zanícením pro historii. Někdy v té době se začala rodit myšlenka, že by si československý basketbal, dnes mnohdy opomíjený, zasloužil odvyprávět na filmovém plátně strhující příběh o lásce, životu mezi dvěma totalitami a náboženství v podobě vrzajících parket, koženého šněrovaného míče a kovových obrouček.

Díky nerozlučným přátelům se tak český fanoušek může podívat na osud generace basketbalových reprezentantů, kteří prožili hrůzy války i nastupujícího komunismu na straně jedné a na straně druhé úspěchy na Mistrovstvích Evropy v roce 1946 a 1951.

„V tom filmu se bavíme o tom, co znamená přátelství,  co znamená tým, co znamená parta a co znamená podpořit kamaráda ve složitý situaci. Kdy už nelze mlčet a  kdy je ohrožena lidská svoboda,“ říká novopečený scenárista.

Přes 10 let Jakub Bažant pomáhá vybraným lidem nebo projektům díky charitě Každý koš pomáhá. Do akce se každoročně zapojuje nejen veřejnost, ale i kluby české basketbalové ligy a samotní hráči. „Ze začátku nám hodně pomohl Jirka Zídek, který byl na podobné aktivity ze svého působení v americké NBA zvyklý. Tenhle přístup mnohdy u nás chybí nebo minimálně chyběl tehdy, když jsme s charitativním projektem Každý koš pomáhá začínali,“ dodává Bažant.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s