Václav Havel z perspektivy svého strážce. Jiří Ruml chránil prezidenta na počátku jeho úřadování

„Tam se stávaly třeba i takové kuriozity, že se nám Havel najednou na Hradě ztratil. My jsme se tam totiž zprvu ztráceli všichni,“ vzpomíná s úsměvem tehdejší Havlův strážce Jiří Ruml. S prvním polistopadovým prezidentem absolvoval státní návštěvy George Bushe st. nebo Margaret Thatcherové, ale hlavně nesčetně rozhovorů, osobních prožitků i příběhů, které zformovaly jejich přátelské pouto.

Jiří Ruml je ze slavné disidentské rodiny. Otec Jiří po srpnových událostech 1968 odešel z KSČ a začal se aktivně věnovat práci v disentu. Během sametové revoluce patřil k významným členům Občanského fóra, za které byl po Listopadu zvolen i do Federálního shromáždění. Vedle toho se stal šéfredaktorem nejprve samizdatových a po revolučních událostech plně nezávislých Lidových novin. Bratr Jan formoval politiku po roce 1989, stal se ministrem vnitra a v dalších funkcích pokračoval až do nového tisíciletí.

Jiří Ruml ml. ale veškeré nabídky do politiky odmítl. „Bylo by přerumlováno a já toužil chytat motýly,“ dodává trochu odlehčeně. Sám byl pak ale za tímto účelem součástí několika expedic do Jižní Ameriky. „Když už jsem nestíhal běhat za motýly, rozhodl jsem se pro kameny, ty nikam neutečou.“ Rozhovor jsme točili s Jiřím Rumlem v GeoSvětě v rámci kterého svoji vášeň k nerostům provozuje. Pražské ZOO před časem věnoval sbírku kamenů, které teď tvoří v Tróji expozici. Vedle toho vybudoval firmu, která se zaměřuje příznačně na zabezpečení.

Jaké bylo chránit Václava Havla?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s