Migrace z perspektivy

Dokumentární snímek zachycující osudy uprchlíků v srbském pohraničí. Silných 35 minut, které dávají migrační krizi lidský rozměr

 

Podívejte se na fotografie, příběhy migrantů a zajímavé rozhovory z různých perspektiv

Perspektiva spouští mediální projekt „Migrace z perspektivy“. Chceme poukázat na problematiku migrace z různých perspektiv.  Ambicí Perspektivy není poskytnout jednoznačné stanovisko na problematiku migrace. Projekt si klade za cíl spíše zbořit stereotypy a přiblížit českému publiku různé pohledy na téma, které dnes prostupuje celou evropskou společností.

Fotogalerie – uprchlické tábory v Šidu

Fotoreportáž z uprchlických center Principovač a Adesčevi, které leží na srbsko-chorvatské hranici v okolí města Šid. Podívejte se na příběhy lidí, kteří se snaží načít novou životní kapitolu. Rozsáhlejší článek zde 

This slideshow requires JavaScript.

Unikátní projekty

Skuhna. Restaurace i komunita sdružující migranty. Ochutnejte světovou kuchyň

Příběhy migrantů

Tigran. V České republice žije už 22 let a jako stand-up komik se živí češtinou 

Sanja. Do Česka uprchla v roce 1992 s maminkou z válečné vřavy v Bosně. Více zde

Jaroslav. Sám byl migrantem. Teď stojí za projektem Češi pomáhají. Více zde

Rozhovory

Magda Faltová. Je ředitelkou pro Sdružení integraci a migraci. Více zde

Lenka Klicperová. Válečná novinářka podniká cesty do válečných zón v Sýrii

O projektu

Moderátoři Vladan Vaněk David Randuška vedli rozhovory s Lenkou Klicperovou, novinářkou s bohatými zkušenostmi ze Sýrie, Tigranem Hovakamyianem, stand-up komikem, který pochází z Arménie a celý život čelí stereotypům či Jaroslavem Mikem, řidičem kamionu romského původu. Před lety si v Kanadě vyzkoušel na vlastní kůži, jaké je to být přistěhovalec, a díky své práci poznal podstatnou část Evropy. Své zkušenosti  nyní zhodnocuje v iniciativě Češi pomáhají, která vyzývá vládu, aby dodržela vlastní závazek přijmout 1500 uprchlíků.

speciálnípozvánka

Dalšími respondenty Perspektivy budou první český velvyslanec v Turecku a turkolog Tomáš Laně Magda Faltová, která je ředitelkou Sdružení pro integraci a migraci a stojí za českou verzí projektu Uprchlíci vítejte.

Perpektiva se věnuje i dokumentární reportáži. V rámci kampaně publikuje reportáž ze Slovinska o unikátním projektu Skuhna, který úspěšně dává práci a integruje imigranty. Jedním ze způsobu je mezinárodní kuchyně, restaurace i komunita v rámci socializace.

V krátkometrážním dokumentu se Perspektiva zaměřila také na již přijaté migranty, jejich životní příběh a efektivita či neefektivita integrace v naší společnosti.

Nakonec Migrace z perspektivy nabídne perspektivu těch, kteří na azyl teprve čekají. Štáb Perspektivy se chystá do Srbska, do uprchlického tábora Šid, kde vedle zachycení situace a její atmosféry připraví rozhovory s migranty i z dobročinných organizací.

Mediální projekt navazuje na #tydenprodusi. Ten nabídl během sedmi dnů sedm rozhovorů s psychiatry, terapeuty nebo i přímo lidmi, kteří bojují s psychickou poruchou. Týmu Perspektivy se během týdnu podařilo mobilizovat desítky lidí, kteří následně vyhledali odbornou pomoc, nebo se jen svěřili s vlastním příběhem.

Na mediální kampani spolupracuje server Proti šedi, analytický web Bez kontextu a neziskové organizace Češi pomáhajíUprchlíci vítejte a slovinská komunita Skuhna.